הלוואות למוגבלים בבנק

אדם או עסק המוגדר כמוגבל בבנק כבר נמצא במצב בעייתי מבחינה פיננסית, על כך אין עוררין. במצב זה אפשרויות האשראי צונחות משמעותית והעניינים יכולים בקלות להמשיך ולהסתבך.

אך בכל זאת קיימות אפשרויות של הלוואות למוגבלים בבנק, אפשרויות שראוי להכיר בעת צרה וגם כהכנה לימים קשים.

באופן די ברור מאליו, כאשר אדם או עסק מוגדרים מוגבלים בבנק, האשראי אותו הם מבקשים לקבל לא יכול להגיע מהמערכת הבנקאית או מגורמי סיוע ממשלתיים – לכן השוק החוץ בנקאי הוא הפיתרון באופן כללי.

מוגבל בבנק הוא מצב רשמי שמגדיר הבנק המסחרי בו מנהל אדם או עסק חשבון, לאחר מצב בו לבעל החשבון היו 10 צ'קים ללא כיסוי בתקופה של 12 חודשים חשבונו יוגדר אוטומטית מוגבל.

נתונים אודות צ'קים ללא כיסוי מועברים ישירות למערכת המחשוב שכל הבנקים יכולים לראות, כך שאם מישהו מוגבל בבנק אחד אז גם בנק אחר יוכל לדעת את המידע החשוב הזה.

הגבלת החשבון היא באופן כללי למשך שנה שבה לא ניתן לקבל פנקסי צ'קים חדשים, לקבל הלוואות מהבנק ושאר פעולות בנקאיות.

פתרונות הלוואה לגיטימיים – לא שוק אפור

חשוב לציין כי כאשר אנו מדברים על הלוואות למוגבלים בבנק הכוונה היא לפתרונות לגיטימיים ומקובלים, פתרונות אשר אולי ידרשו שיעורי ריבית גבוהים אך לא "ישחטו" את הלווה בריביות אסטרונומיות.

כך שהכוונה היא בהחלט לא לפנות לכיוון (החוקי לכשעצמו) של הלוואות שוק אפור, אלא לאפיקי מימון אלטרנטיביים וזמינים למוגבלים בבנקים המסחריים. בשוק האפור תנאי הריבית קשים מאוד, תנאי ההחזר עשויים להיות דרקוניים ושאר מאפיינים שליליים.

למרות שהבנקים סוגרים את ברז האשראי ללקוחות מוגבלים, יש בישראל מגוון גורמים פיננסיים אשר מציעים הלוואות למוגבלים בבנק – כאשר דרישות הביטחונות סבירות בהחלט ופתרונות אשראי אלו מאפשרים לשמור על תזרים מזומנים חיובי ובכך לקבל עוד קצת "אוויר" עד לייצוב הפעילות או המצב הפיננסי.

הלוואות פרטיות

מוצא ראשון מבחינת הלוואות למוגבלים בבנק יכול להיות הלוואות פרטיות – כאשר הכוונה היא לקבלת הלוואה מגורמים פרטיים המקורבים למוגבל בבנק – בני משפחה, חברים וכדומה.

כמובן שזהו מצב שעשוי להיות בעייתי ולא נעים ויש לנקוט בו רק כאשר ברור שיש ללווה יכולת החזר, אך במקרים רבים תנאי ההלוואה הללו יהיו נוחים והכסף יוכל לסייע מהותית לאדם/לעסק המוגבל.

חברות מימון חוץ בנקאיות

פתרון מרכזי של הלוואות למוגבלים בבנק הוא דרך חברות מימון חוץ בנקאיות. אלו חברות הלוואות פרטיות הפועלות בהיקפים יחסית גדולים בישראל ומציעות הלוואות לכל מטרה ובתנאים יחסית נוחים מבחינת ביטחונות ובירוקרטיה.

לאדם פרטי ייבחנו תלושי משכורת ושאר נתונים פיננסיים ולרוב אין דרישות קשות מדי של ביטחונות ועירבונות, לעסקים תיבחן הפעילות העסקית והביטחונות הרלבנטיים.

חברות אלו אולי ידרשו שיעורי ריבית יחסית גבוהים לגילום הסיכון שבהלוואות למוגבלים בבנק, אך לא מדובר על ריביות שוק אפור אלא לרוב על מרווחים מסוימים מעל ריבית הפריים.

הלוואות למוגבלים בבנק על בסיס נכס נדל"ן

אפשרות מורכבת יותר של הלוואות למוגבלים בבנק – אפשרות שיכולה במצבים מסוימים להיות זמינה אפילו דרך הבנקים המסחריים – היא לקבל הלוואה על בסיס נכס נדל"ן שנמצא כבר בבעלותו של הלווה או על בסיס הלוואת משכנתא קיימת.

אם ישנו נכס נדל"ן בבעלות מלאה של הלווה, אז ניתן לבצע תהליך מסוים הדומה למשכנתא הפוכה (זמינה באופן כללי רק לקשישים) כאשר הנכס הוא בטוחה להלוואה. או לחלופין לבצע מחזור של משכנתא קיימת בעבור סכום גבוה יותר מיתרת הקרן באותה נקודת זמן. שתי אפשרויות אלו תלויות בגורמים שונים וביחסים של הלווה הספציפי עם הבנק שלו.

לסיכום: הלוואות למוגבלים בבנק הן נושא אפשרי וקיים, גם מוגבלים בבנק יכולים לקבל אשראי מגורמים שונים באופן לגיטימי. ניתן בהחלט להיעזר בשירותי ייעוץ פיננסי שיכולים לאתר את מקור האשראי הקיים והאידיאלי ביותר.

ראו גם:

הלוואות לעסקים קטנים

דברים שכדאי לדעת על מימון בנקאי וחוץ בנקאי